Primaire tabs

U bent hier

Zijn er steeds meer contracten van bepaalde duur, en wie wil ze nog?

Dit artikel verscheen in HR-square 151

Je hoort en leest het regelmatig: werknemers geraken steeds moeilijker aan het felbegeerde vast contract. Maar kunnen we die boude veronderstelling zomaar doortrekken naar een algemene tendens? En is ‘de werknemer’ vandaag nog wel op zoek naar een vaste betrekking bij dezelfde werkgever?

Opgelet voor veralgemening, want er is tot op vandaag geen eenduidige algemene tendens in het aanwerven van beroepskrachten. De keuze om al dan niet voor tijdelijke contracten te kiezen hangt namelijk sterk af van het unieke bedrijfsprofiel, en de specifieke beroepssector maar zeker ook van het profiel van de kandidaten. Bovendien speelt ook het sociale klimaat van de desbetreffende onderneming een cruciale rol. We zien dat sommige ondernemingen die genoodzaakt zijn om zwaar te bezuinigen net op dat moment meer vaste betrekking aanbieden voor zowel bestaande als nieuwe medewerkers omdat het bedrijfsimago een flinke deuk gekregen heeft.

Losstaand van deze nuancering noteren we wel een opvallende stijging van het aantal opeenvolgende arbeidsovereenkomst van bepaalde duur. Op die manier omzeilen werkgevers de afschaffing van de proefperiode, en kan iemand toch nog ruimschoots ‘proefdraaien’, alvorens men de beslissing neemt om hem/haar een contract van onbepaalde duur aan te bieden.

Maar wat willen nieuwe, jonge werknemers eigenlijk zelf? De werkomstandigheden en persoonlijke voorkeuren zijn allesbepalend. In Nederland bijvoorbeeld, rijgen zogenaamde ZZP-ers (zelfstandigen zonder personeel) op zelfstandige basis de één na de andere tijdelijke opdracht aan elkaar. Bij ons lijken de werkomstandigheden minder flexibel en zijn jonge medewerkers daarom in de eerste plaats meer op zoek naar zekerheid. En wie tijdelijk werkt geeft de voorkeur aan tijdelijke opdrachten bij dezelfde werkgever in plaats van tijdelijke contracten bij verschillende werkgevers. Werknemers zijn vandaag veelzijdig ambitieus. De een wil een duidelijk carrièreplan met jobrotatie binnen hetzelfde bedrijf uitgestippeld zien, terwijl de ander louter ervaring wil opdoen via projecten bij verschillende bedrijven.

En net daarom is enige nuancering is in deze context zeker aangewezen.

Categorieën

Attentia helpt deze klanten bij het bouwen aan succes

  • Kristien de Poorter - Environment, Health & Safety Manager Siemens
  • Liesbeth Van Wichelen - Preventieadviseur Oxfam
  • Bram Staelens
  • Virginie Kaye
  • Kris Lefebure
  • Nathalie Surmon
  • Raymond Bellemans
  • Reginald Verweire
  • Guillaume Brunin
  • Gary Vercammen
  • Erik Martens
2023 ©
Attentia
Privacyverklaring | Disclaimer